Jiroskop Düzdöner Gyroscope Upgraded

89,90 ₺
stokta var
SKU
8680041672460

Ücretsiz Kargo

150TL Üzeri Alışverişlerde

30 Gün Para İade Garantisi

Güvenli Alışveriş

Kapıda Ödeme

Siparişiniz Ulaşınca Ödeyin

Online Destek

7/24 Sorularınızı Sorabilirsiniz

Jiroskop - Düzdöner - Gyroscope

Çocukların dikkatini çekme konusunda önemli bir buluş olan jiroskop çalışma prensipleri açısından yer çekimine meydan okuyan bir teknolojik eser mahiyetinde ortaya çıkarılmış ilginç tasarımdır. İp yardımı ile dönüş sağlayan uzun süre aynı pozisyonda dönme hareketi yaparak özellikle 8 yaş üzeri çocukların oynayabileceği bir oyuncaktır. Oynamak için belirli bir zaman ayırmaya veya mekan bulmaya gerek yoktur.

Jiroskop Düzdöner Gyroscope Nasıl Kullanılır?

İlginç bir oyuncak tasarımı olan gyroscope çocukların ve yetişkinlerin ilgisini çekerek kullanacakları bir oyuncaktır. Bir ip yardımı ile çekme hareketine gerek duyan oyuncak gizemli bir güç tarafından döndürülüyormuş gibi uzun süre dönmektedir. Fizik kanunlarının alt üst edildiği orijinal yapıdaki oyuncak dönü hareketi sayesinde her yaşta kişinin eğlenceli saatler geçirmesini sağlar. Kullanırken cilalanmış gibi düz zeminlere ihtiyaç duymadan dik ekseninin ucunun oturabileceği her sert cisim üzerinde uzun süre dönüş yapar. Yapılan araştırmalar ve incelemeler ebeveyn seçimi vakfı incelemeleri sonucu coveted parents choice tarafından ödül verilen bir tasarım olduğu görülmektedir. Uygun görülen yaş olarak 8 yaş üstünde bulunan çocukların güvenle oynayabileceği ilginç bir oyuncak modeli olmaktadır. Jiroskop yer çekimine karşı koyan bir oyuncaktır. Kendi etrafında döner, her durumda ve her yerde dönmeye devam eder. Gizemli bir güce sahipmiş gibi, dönmek için düz bir alana ihtiyacı yoktur. Mesela ipin üstünde, parmak ucunuzda döner. Fizik kanunlarını altüst eder. Satışımı yaptığımız ürün orijinal üründür. Çocuk veya yetişkin herkesin ilgisini çekecek bir ürün. Her şekilde nasıl dönebildiğini anlamak için Jiroskop'un dönüşünü uzun uzun izleyeceksiniz. Jiroskop merakınızı çekerken siz de eğlenceli zaman geçirirsiniz. Ebeveyn Seçimi Vakfı tarafından Coveted Parents Choice Altın Ödülü almıştır. 8 yaş ve üzeri için uygundur.

Jiroskop veya Türkçe adıyla düzdöner, dönüş ekseninin kendi kendine herhangi bir yönü kabul etmekte özgür olduğu dönen bir çark veya disktir. Açısal hızın korumasına göre dönerken bu eksenin yönü devrilmeden veya dayanağın yönünden etkilenmez. Bundan dolayı jiroskoplar yönü ölçmek veya elde etmek için yararlıdır.

Tüketici elektroniği cihazlarında bulunan elektronik mini yonga paketlenmiş MEMS jiroskopları , katı halde daire lazerler, fiber optik jiroskoplar ve aşırı duyarlı kuantum jiroskopu gibi diğer çalışma ilkelerine dayalı olan jiroskoplar da bulunmaktadır.

Jiroskopların uygulamaları manyetik pusulaların çalışmadığı veya radyo kontrollü helikopterler ya da insansız hava araçları gibi uçan araçların ve dinlence amaçlı teknelerin ,ticari gemilerin sabitleşmesi için yeterince kesin olmadığı atalet gezinti sistemlerini kapsar. Onların netliğine bağlı olarak jiroskoplar tünel madenciliğinde yön bulmak için topaç teodolitlerde kullanılır. Jiroskoplar sabitlikte yardımcı olmak için manyetik pusulaları tamamlayan veya yerini alan topaç pusulaları yapmakta da kullanılabilir veya ataletli güdüm sisteminin parçası olarak kullanılabilir.

Jiroskop; yalnız kütle merkezi sabit olan ve her yöne dönebilen bir kütle veya tekerlektir. Tam olarak bir jiroskop, dönen bir silindir veya tekerlek, rotor ve eksenden oluşur. Eksen, rotor içinde dönebileceği bir çember üzerine yataklanmıştır. Bu çember de dik açı ile başka bir çembere kenetlenmiştir. Son dış çember ise hem iç hem de dış çemberle dik açı yapan bir çerçeveye kenetlenmiştir.

Rotorun dönmesi göz önüne alınmazsa jiroskop iki serbestlik derecesine sahiptir. Yani jiroskop, hem yatay ve hem de düşey eksen etrafında dönebilir. Rotorun dönmediği durumda, jiroskopun özelliği tam belirgin değildir. Sadece her doğrultuya dönebilen ve ağırlık merkezi sabit olan bir düzenektir. Rotor döndüğünde ise jiroskopun özellikleri ortaya çıkar, şekil değiştirmez bir durum alır. Ekseni, durduğu yer ne kadar oynatılırsa oynatılsın jiroskop doğrultusunu korur. Bu özelliğe jiroskopik atalet denir. Bu jiroskopik atalet ; ağırlığa, açısal hıza ve ağırlığın yoğunlaştığı çapa bağlıdır. En büyük etki, kütlesi kenarlarında toplanmış ve hızlı dönen kütleler için elde edilir. İkinci özellik ise kuvvet uygulanmasıyla ortaya çıkar. Yatay eksen doğrultusunda uygulanacak bir kuvvet, jiroskopun mukavemeti ile karşılaşır ve yatay eksen etrafında dönmek yerine eksen etrafında döner. Düşey eksen doğrultusunda kuvvet uygulanırsa jiroskop karşı koyar ve yatay eksen etrafında döner. Jiroskop dış etkenlerden, yer çekiminden ve merkezkaç kuvvetinden etkilenmeyen bir referans etkeni sağlar.

Dünyanın kendisi, uzayda ekvatoru yaklaşık 1600 km/saat hızla dönen bir jiroskoptur. İki kanatlı böceklerde bulunan “çok küçük uçuş kontrolü jiroskopları” ise çubuk şeklinde olup, dönme hareketi yerine titreşim hareketi yaparlar.

Gemi ve uçakların hareketlerini kontrol etmek için jiroskopik aletler geliştirilmiştir. Gemilerde yalpa hareketlerini önleyen jiroskoplar, ayrıca torpidolara (Torpido; patlayıcı bir sualtı silahıdır. Dümeni ve pervanesi bulunur ve dümenini ve pervanesini kullanarak hedefine ilerler.) da yön vermek için kullanılır.Uçaklarda, otomatik uçuş kontrolünde ve rota tespitinde önemli kullanış alanına sahiptir. Yeraltında ise petrol kuyularının ekseninin şaşmaması için kullanılır.

Roket, füze ve güdümlü nükleer füzelerin hassas hız ve ivme ölçümlerinde jiroskop çok kullanılan bir araçtır. Ölçümlerde kullanılan hassas âletlerin yalnız harekete ait değerleri ölçmesi istenildiğinden dolayı yerçekimi etkisinin göz önüne alınmaması gerekir. Bu ise jiroskop ile sağlanır. Böylece ölçümün yerçekimine dik olarak yapılması gerçekleştirilir. Ölçü âletlerinin konulduğu tablanın, kullanılan bir kaç jiroskopla yatay iki eksen etrafında kararlılığı sağlanır.

Rota için kullanılan iç jiroskopların çapları 2,5 cm ile 10 cm arasında değişir. Jiroskopik pusulalar ise 27 cm çapında olup dakikada 6000 dönüş yaparlar. En büyük jiroskoplardan biri de 41.600 tonluk “Conte di Savoia” yolcu gemisinde kullanılan 30 metreyi aşkın çaptaki jiroskoptur.

Jiroskop aynı zamanda akıllı telefonlarda da kullanılır. Bilgisayar oyunlarında kullanılan Mouse veya joystick gibi araçlar telefonlarda bulunmadığı için cep telefonlarında konumu değiştirerek, yani sağa, sola, öne, arkaya yatırarak ekrandaki hedefi vurma veya tutturma sağlanır.

Jiroskop, açısal momentumu koruma prensibine dayanarak, oryantasyonu ölçmek veya korumak için kullanılan bir cihazdır. Tipik bir jiroskop, gimbals adı verilen üç halka içinde nispeten büyük bir rotor / disk askıya alınarak yapılır.

Jiroskopun Çalışma Prensibi

Jiroskop, açısal momentumun korunumu prensibi üzerine çalışır ve belli bir eksende desteklenen ve kendi başına hareket etmekte serbest olan bir çıkrıktan oluşur. Dönen tekerlek veya rotor, gimbal adı verilen tek bir eksen etrafında dönmeyi sağlayan döner bir destek üzerine monte edilmiştir. Bir seferde, biri diğerinin içine monte edilmiş iki gimbal kullanarak, jiroskop, rotora üç derece dönme serbestliği verir.

Jiroskopun rotoru döndürüldüğü sürece, jiroskop aynı yöne işaret etmeye devam edecektir. Jiroskoplar çoğunlukla atalet navigasyon sistemleri için bir temel olarak kullanılır, yani üç çok hassas ivmeölçer yardımı ile jiroskopun monte edildiği aracın hareketini üç eksen üzerinde de algılayabilir.

Jiroskopta eksen etrafında dönen bir nesne, dönüş eksenine dik doğrultu boyunca dış bir torkla uygulandığında, devinim oluşur. Dönme ekseni etrafındaki bu dönme algılanır,  bu dönme ile ilgili bilgiler ters doğrultuda tork uygulayan bir motora veya başka bir cihaza iletilir. Böylece devinim iptal edilir ve oryantasyonu korur. Devinim, birbirine dik olarak düzenlenmiş iki jiroskop kullanarak da önlenebilir. Dönme hızı, sabit zaman sürelerinde karşı tork kuvvetiyle ölçülebilir.

Serbest dolaşıma bırakılan bir nesne düz bir çizgide hareket edecektir. Jiroskop çarkının eğrilmesi, birbirine dik, iki salınımın birleştirildiği şeklinde düşünülebilir. Bu salınımların her biri aynı çizgide kalır ve bu iki dikey çizgi ile tanımlanan düzlemi sabit bir düzlem yapar. Dolayısıyla düzleme dik olan dönüş ekseni aynı yöne işaret eder.

Bununla birlikte optik jiroskopta hareketli parça yoktur ve bu cihaz açısal momentumun korunmasına dayalı olarak çalışmaz. Bu tarz jiroskoplar Sagnac etkisi prensibine göre işletilirler. Bir lazer ışını ilk önce bu yüzeyin yarısı gümüşle kaplı bir ayna ile bölünür. İşlem, iki ışının aynı yöndeki zıt yönlerde hareket etmesini ve bir detektörde birleştirilmesini içerir. Çalışma sırasında, ışın yollarından biri detektöre ulaşmak için daha büyük bir mesafede hareket eder. Yol uzunluğundaki bu fark, sistemin açısal hızıyla orantılı olan bir faz kayması olarak tespit edilir.

Jiroskopun Kelime Kökenive Foucault Sarkacı

'Jiroskop' kelime olarak Fransız fizikçi Jean Bernand Leon Foucault tarafından üretilmiştir. Foucault optikte, lenslerin ve aynaların üretiminde ve test edilmesinde, fotoğrafçılık kimyasında ve elektromanyetizma üzerine araştırmalar yapmıştır. Bugün esas olarak 'Foucault sarkacı' adı verilen sarkaç düzeni ile tanınır. 1852'de Foucault,  Dünya'nın dönüşünü göstermek için bir jiroskop kullanmıştır. Jiroskop tekerleği çift eksenli bir yalpalamalı montajdadır. Bu da  ağırlık kuvvetinin bir tekerleğin kütle merkezine etki eder ve tekerleğe hiçbir tork etki etmez. Böylece hareket yönünü değiştirmek için tork olmadan dönen bir jiroskop tekerleği aynı yöne işaret olmaya devam edecektir.

Sonraki yıllarda Foucault’un sarkac deneyi dünyanın döndüğüne dair en büyük kanıt olarak görülmüştür. Foucault deneyi için Paris’te bulunan Pantheon’un kubbesinde hazır edilen 67 metrelik demir bir tele ve 28 kg ağırlığında olan demir bir top bağlamış ve zemine yerleştirilen kum ile de sarkacın hareketlerinin izinin tespit edilmesini sağlamıştır. Deney sonrasında serilen bu kum üzerinde izler oluşmuştu. Foucault yaptığı deneyinde herhangi bir hava akımına maruz kalmadığında düz bir şekilde durması gerektiği düşünülen sarkacın zamanla salınımının değişebileceğini o gün Pantheon’a gelen yüzlerce meraklıya kanıtlamıştı. Foucault’un deneyi sonrası Avrupa ve Amerika’da birçok bilimsel merkeze Foucault’un sarkacı benzeri sarkaçlar asılmıştır.

Jiroskopun Kullanım Alanları

Tüm bunlara ek olarak jiroskoplar, teknelerde, uzay araçlarında ve uçaklardaki pusulalarda kullanılırlar. Uçaklarda, uçağın eğimi ve yönü, jiroskopun sabit dönüşüne karşı ölçülür. Uzay gemilerinde ise jiroskopun patinaj merkezi, oryantasyon noktasını kullanarak uzay gemilerinin istenen hedefe ulaşmasını sağlamaktadır. Büyük jiroskoplar, büyük teknelerin ve bazı uyduların yalpalanma hareketlerini önleyerek onları sabitlemek için kullanılır. Denialtılarda ise torpidoların yön verilmesi için de jiroskoptan yararlanılmaktadır.  Bazı füzelerdeki rehberlik sistemlerinde de kullanılırlar. Jiroskopların diğer uygulamaları arasında tünel madenciliğinde yönü korumak için atalet navigasyon sistemleri ve jeotheodolitler yer almaktadır.

Jiroskop En Çok Nerede Döner?

Eskiden topaç çevirerek dönen cisimler üzerindeki çocukların ilgilendiği oyuncak olarak tasarlanan jiroskopu döndürmek için düz zemin aramaya hiç gerek kalmadan uzun bir süre her katı madde üzerinde dönüş sağlayabilmektedir. Özellikle stresli zamanlarınızda avucunuzda elinizin üstünde parmak ucunuzda ip üzerinde dönen gizemli oyuncak çocuklarınıza verebileceğiniz ilginç bir hediye niteliği taşıyacaktır. Özel tabanını üzerinde değişik eğimler yaparak uzun süre dönen ve çocuklarınıza aynı zamanda dünya ve güneş dönüş hareketlerini anlatabileceğiniz eğitim yardımcı malzemesi olarak ta kullanabileceğiniz bir oyuncaktır. İlk bakışta bir eksen üzerine yerleşmiş hızlı bir şekilde dönen uydu hareketlerini andırmaktadır. Boyutunun küçük olması her yerde yanınızda taşıyabileceğiniz ve istediğiniz zaman hareketlendirebileceğiniz oyuncak seçeneklerinden olmaktadır. Oyuncağın kurulması çalıştırılması ve kullanımı basit olduğu kadar emniyetli bir sisteme dayanmaktadır. Sağlam yapıda olmasından dolayı dairesel yapıdaki özelliği düşme anında kırılmasını engellemektedir. Böylelikle kullanan çocukların yaralanması engellenir. İp üzerinde ekseni boyunca dik durumda ve döner vaziyette uzun süre kalması ilginç tasarımını ortaya koymaktadır.

 
Kendi Yorumunuzu Yazın
Sadece kayıtlı kullanıcılar değerlendirme/yorum yazabilir. Lütfen, giriş yapın veya Hesap Açın
Close
Jiroskop Düzdöner Gyroscope Upgraded